Vasikka raadeltiin pihattonavetan kulmalla
ÄHTÄRI (MT)
Maatilan isäntää Ville-Veikko Sulkavaa odotti viime viikon perjantaiaamuna ikävä yllätys. Yksi tai useampi susi oli raadellut pihattonavetan ulkopuolelle eksyneen vasikan kuoliaaksi.
”Yöllä irti päässyt vasikka oli tapettu aivan navetan kulmalla. Sen jälkeen vasikka oli raahattu läheiselle pellolle, jossa se syötiin”, Sulkava taustoittaa.
Alueella oli tehty aiemmin havaintoja susien liikkeistä.
”Susista on aina silloin tällöin saatu näköhavaintoja ja niiden jälkiä olen nähnyt useasti itsekin.”
Vasikan raatelun jälkeen sudesta on tehty kahteen otteeseen näköhavainto samalla peltotasanteella, jossa Sulkavan pihattonavetta sijaitsee.
Sulkavan mielestä häirikkösusista olisi hankkiuduttava eroon, jottei susien aggressiivinen käytös yleisty.
”Olen ollut tapauksesta erittäin yllättynyt. Se, että melkein navetasta käydään nappaamassa vasikka, menee jo liian pitkälle.”
Vain 50 metrin päässä pihattonavetasta on lapsiperheiden asuintaloja.
”Kyllä häirikkösudet pitäisi saada poistaa. Jos susi oppii helpolle ruualle, tällainen tulee tavaksi”, Sulkava uskoo.
Ähtärin seudun riistanhoitoyhdistyksen petoasiamies Matti Poti pitää tapausta täysin poikkeuksellisena.
”On aika ennenkuulumatonta, että tällaista tapahtuu näin lähellä asutusta ja aivan tuotantoeläinrakennuksen vieressä. Tällaiset yksilöt pitäisi poistaa välittömästi”, Poti katsoo.
JUKKA KOIVULA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
