OP-Pohjola ennustaa hentoa kasvua
OP-Pohjolan ennusteen mukaan Suomen bruttokansantuote ei kasva tänä vuonna lainkaan. Ensi vuonna päästäisiin hentoon 1,7 prosentin nousuun, joka perustuu lähinnä viennin kasvuun.
Ennuste perustuu ”erittäin maltilliselle” palkkaratkaisulle, joka tukee teollisuuden kilpailukykyä ja viennin elpymistä, pankin pääekonomisti Reijo Heiskanen arvioi maanantaina.
Erittäin maltillinen ratkaisu tarkoittaa alle puolen prosentin nousua palkkoihin. Jos ratkaisu on puoli prosenttia tai yli, pitäisi palkkaliukuman jäädä selvästi aiempia vuosia pienemmäksi.
Vaikka palkkoja nostettaisiin vain vähän, matalan inflaation vuoksi reaalipalkat eivät juuri laske ensi vuonna.
Koko maailmantalous piristyi alkuvuonna, mutta kasvu on hajanaista. Teollisuusmaat ottavat vetovastuuta, mutta eniten kasvavat Kiina ja Intia. Intian kasvuksi ennustetaan ensi vuonna 6 prosenttia eli se alkaa lähestyä Kiinan 7,8 prosentin lukemia.
Suomen naapureista Ruotsin ennustetaan pysyvän yllättävän kovassa vedossa 2,3 prosentin kasvulla. Venäjän kasvu jää takavuosia pienemmäksi, 2,8 prosenttiin.
Suomen julkinen velka nousee OP-Pohjolan mukaan ensi vuonna jo 59,5 prosenttiin bruttokansantuotteesta. ”EU:n asettamasta 60 prosentin rajasta on syytä pitää kiinni, mikä vaatii hallitukselta ensi keväänä tiukkoja menoleikkauksia”, Heiskanen varoittaa.
Hänen mielestään rajasta on pidenttävä kiinni, jotta luottamus Suomeen lisääntyy ja korot pysyvät alhaalla. Suomi on EU:ssa vaatinut vuosikausia talousrajojen noudattamista.
Ongelmaksi voi kuitenkin tulla se, että hallitus ei tee mielellään leikkauksia vuodelle 2015, koska se on vaalivuosi. Menokuria kuitenkin tarvitaan.
”Ei pitäisi lupailla, että velat kyllä hoituvat tulevaisuudessa ja sitten sortua velkaryyppyyn. Se on kuin juopon lupaus.”
Julkista velkaa voidaan tosin vähentää muillakin keinoin kuin säästöillä, esimerkiksi myymällä valtion yhtiöitä, joista valtio voi saada miljardeja euroja. Esillä ovat olleet ainakin TeliaSonera, Altia ja Destia.
Joka tapauksessa leikkauksia ja rakenteellisia uudistuksia täytyy pankin ekonomistien mukaan tehdä, sillä Suomi elää yli varojensa. Heiskasen mielestä siihen on aika nyt jos koskaan.
JOUKO KYYTSÖNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
