Kysely: Moni suomalainen vapauttaisi apteekkien perustamisen − kannatus erityisen suurta pienillä paikkakunnilla
Eduskuntavaaliehdokkaista myönteisimmin vapauttamiseen suhtautuvat RKP:n, kokoomuksen ja vihreiden ehdokkaat.Moni suomalainen haluaa vapauttaa apteekkien perustamisen. Kaupan liiton teettämän kyselyn mukaan yli 60 prosenttia äänestäjistä ja yli puolet eduskuntavaaliehdokkaista suhtautuu apteekkien perustamiseen liittyvän lainsäädännön vapauttamiseen myönteisesti.
Myönteisimmin vapauttamiseen kyselyssä suhtautuvat RKP:n, kokoomuksen ja vihreiden ehdokkaat.
Äänestäjistä yli 50-vuotiaat ovat vapauttamiselle myönteisempiä kuin alle 50-vuotiaat. Eri ammattiryhmistä erityisesti eläkeläiset ja yrittäjät suhtautuvat apteekkien perustamiseen liittyvään lainsäädännön vapauttamiseen muita positiivisemmin.
Alle 50 000 ja erityisesti alle 10 000 asukkaan paikkakunnilla asuvat kannattavat apteekkilainsäädännön vapauttamista eniten. Lapin vaalipiirissä äänestäjät ovat vapauttamiselle suopeimpia.
”Vanhemmat ikäluokat ja eläkeläiset näkevät apteekkien perustamisen vapauttamisen apteekkipalvelujen saavutettavuuden parantumisena aukioloaikojen laajentuessa ja toimipisteiden lisääntyessä. Pienemmillä paikkakunnilla ja harvaan asutetuilla alueilla lääkkeiden saatavuus voi olla ongelma. Erityisesti näillä alueilla asuville apteekkien perustamisen vapauttaminen on tärkeää”, Kaupan liiton toimitusjohtaja Mari Kiviniemi kommentoi tiedotteessa.
Aula Research Oy:n toteuttamaan kyselyyn vastasi 349 eduskuntavaaliehdokasta ja 1140 äänestäjää. Vastaajilta tiedusteltiin, pitäisikö apteekin perustamiseen liittyvää lainsäädäntöä vapauttaa siten, että apteekin omistaminen tulisi mahdolliseksi kaikille toimijoille, jotka täyttävät lain asettamat vaatimukset ja huolehtivat lääketurvallisuudesta sekä -neuvonnasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








