Tohmajärven susiluvat olisi Itä-Suomen hallinto-oikeuden mukaan pitänyt hylätä – "Suden suojelutason ei ole selvitetty olleen suotuisan"
Poikkeuslupien myöntäminen on mahdollista vain silloin, kun on asianmukaisesti osoitettu, ettei luvilla entisestään huononneta susikannan epäsuotuisaa suojelun tasoa, perustelee hallinto-oikeus.Suomen riistakeskus myönsi viime vuoden joulukuun ja tammikuun välisenä aikana yhteensä kolme poikkeuslupaa susien ampumiseen Tohmajärvelle. Luonnonsuojeluyhdistys Tapiola-Karelia ry valitti kaikista poikkeusluvista Itä-Suomen hallinto-oikeuteen ja vaati päätösten kumoamista sekä täytäntöönpanokieltoa.
Itä-Suomen hallinto-oikeus antoi eilen torstaina ratkaisunsa koskien valituksia. Kaikissa kolmessa ratkaisussa hallinto-oikeus katsoi, että riistakeskuksen olisi pitänyt hylätä poikkeusluvat ja siksi oikeus kumosi päätökset.
Päätökset olisi pitänyt hylätä, koska poikkeuslupien myöntäminen on mahdollista vain silloin, kun on asianmukaisesti osoitettu, ettei luvilla entisestään huononneta susikannan epäsuotuisaa suojelun tasoa, perustelee hallinto-oikeus.
Riistakeskuksen päätöksen mukaan myönnetyt poikkeusluvat eivät haittaa suden suotuisan suojelutason säilymistä tai sen saavuttamista. Hallinto-oikeus toteaa ratkaisussaan, että mistään ei kuitenkaan ilmene, että suden suojelun taso olisi päätöksen tekohetkellä todettu Suomessa suotuisaksi.
"Tämän vuoksi hallinto-oikeus katsoo, ettei suden suojelun tason ole selvitetty olleen suotuisa."
Ensimmäinen joulukuussa myönnetty poikkeuslupa oli neljän suden lauman ampumiseen. Kaksi muuta joulukuun lopussa sekä tammikuun alussa myönnettyä lupaa kohdistuivat yhteen suteen kumpikin.
Hallinto-oikeus määräsi kaikki luvat täytäntöönpanokieltoon valituksen jälkeen. Mutta koska luvat oli myönnetty välittömästi täytäntöönpantavina, ehdittiin yksittäisluvilla ampua kaksi sutta ennen täytäntöönpanokiellon asettamista.
Valittaja moitti valituksessaan muun muassa, että muuta tyydyttävää ratkaisua ei ole etsitty sen sijaan, että myönnetään lupa ampua. Hallinto-oikeus katsoo ratkaisussaan, että muuta tyydyttävää ratkaisua on yritetty etsiä, sillä hoitosuunnitelman mukaisia susien karkotuskeinoja on käytetty ennen poikkeuslupapäätöksen tekemistä.
Valittaja vaati myös ennakkoratkaisun pyytämistä Euroopan unionin tuomioistuimelta. Tämän vaatimuksen oikeus hylkäsi.
Lue lisää:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



