Suomessa ei keskustella tomaatin mausta
Närpiön Vihannes Oy:n johtaja harmittelee sitä, että tomaatin maku ei ole Suomessa kuluttajien valintakriteeri. Euroopassa on toisin.Eurooppalaisessa ruokakulttuurissa maku on tärkein tomaatin valintakriteeri. Sen sijaan Suomessa tomaatin mausta ei käydä keskustelua lainkaan, ainakaan vielä, harmittelee myynti- ja markkinointijohtaja Jonas Lundström Närpiön vihanneksesta.
Närpiön vihannes on kuitenkin satsannut vastaisen varalta kuluttajien makuvaatimuksiin. Yritys on jakanut tomaattinsa kolmeen tuoteperheeseen. Ne ovat Classic, Snack ja Aroma.
”Aroma on tuoteperheistämme se, joka parhaiten palvelee tätä tarkoitusta. Aroma soveltuu erityisen hyvin ruuanlaittoon.”
Närpiön Vihannes Oy:llä on 54 viljelijää Närpiöstä, Kristiinankaupungista, Maalahdesta ja Karijoelta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

