Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Mansikoilla ja kukilla koristeltu kääretorttukakku on juhlapöydän katseenvangitsija

    Kääretorttukakun voi koristella syötäväksi sopivilla luonnonyrteillä ja -kukilla.
    Kääretorttukakku on helppo ja näyttävä. Sen täytteenä on mansikoita ja voikukan terälehtiä sekä mascarponevaahtoa. Koristeluun käytetään luonnonkukkia.
    Kääretorttukakku on helppo ja näyttävä. Sen täytteenä on mansikoita ja voikukan terälehtiä sekä mascarponevaahtoa. Koristeluun käytetään luonnonkukkia. Kuva: Aino Saarikivi

    Kukitettu kääretorttukakku

    (6–8 annosta)

    • Ainekset:
    • Torttupohja:
    • 6 kananmunaa
    • 2 dl sokeria
    • 1 dl perunajauhoja
    • 1 dl vehnäjauhoja
    • 1 tl leivinjauhetta
    • juoksevaa margariinia voiteluun
    • Täyte:
    • 1 l tuoreita mansikoita (n. 500 g)
    • 2 rkl nypittyjä voikukan terälehtiä
    • 2–3 rkl sokeria
    • Vaahto kerrosten väliin:
    • 2,5 dl vispikermaa tai vaahtoutuvaa kermavalmistetta
    • 0,5 dl sokeria
    • 1 tl vaniljasokeria
    • 1 rasia mascarpone-tuorejuustoa (200–250 g)
    • Koristeluun:
    • 0,5–1 l mansikoita
    • syötäviä luonnonyrttejä, esim. ketunleipiä, metsämansikan pieniä lehtiä ja kukkia, koivun hiirenkorvia, orvokinkukkia tai voikukan keltaisia kukkia

    Valmistusohje:

    Vaahdota munat ja sokeri puhtaassa kulhossa. Vatkaa ainakin 5 minuuttia niin, että vaahto on kuohkeaa ja paksua. Yhdistä jauhot ja leivinjauhe ja kääntele jauhoseos varovasti munavaahdon sekaan.

    Kaada taikina juoksevalla margariinilla voidellulle leivinpaperille uunipellille ja paista 200-asteisen uunin keskitasolla 7–10 minuuttia. Kumoa kypsä torttulevy toiselle leivinpaperille, jolle on ripoteltu hieman sokeria. Anna levyn jäähtyä mansikkasurvoksen tekemisen ajan.

    Survo täytettä varten tuoreet mansikat ja nypityt voikukan terälehdet korkeassa kannussa sauvasekoittimella ja mausta seos sokerilla. Levitä sose ohueksi kerrokseksi torttulevylle. Rullaa levy tiukasti leivinpaperin avulla kääretortuksi, jätä sauma alaspäin. Laita kääretorttu vetäytymään kylmään ainakin tunniksi tai mielellään yön yli.

    Kakun täytevaahtoa varten vatkaa kerma vaahdoksi, sekoita joukkoon tuorejuusto ja mausta sokereilla.

    Puhdista mansikat ja viipaloi ainakin osa niistä kakkukerrosten väliin laittamista varten.

    Leikkaa kääretorttu 1–2 cm:n paksuisiksi viipaleiksi (17 palaa). Kokoa pyramidinmuotoinen kakku laittaen vadille vuorotellen kääretorttuviipaleita, mansikkaviipaleita ja kerma-mascarponevaahtoa. Jotta syntyy torni, laita alimmaiseen kerrokseen noin 8 torttuviipaletta (6 viipaleen rengas ja 2 viipaletta keskelle), seuraavaan n. 5 viipaletta, seuraavaan 3 viipaletta ja päällimmäiseksi 1 viipale. Säilytä kakku jääkaapissa.

    Ennen tarjoilua koristele kakku mansikoilla ja syötäväksi sopivilla luonnonyrteillä ja -kukilla.

    Kerää puhtaalta kasvupaikalta

    1. Monet alkukesän herkät luonnonkukat ovat syömäkelpoisia, esimerkiksi metsämarjojen kukat, käenkaali, voikukka, kissankello, keto-orvokki ja metsäkurjenpolvi.

    2. Kerää kukat puhtaalta kasvupaikalta mielellään aamulla. Kerää vain sellaisia kukkia, jotka varmasti tunnistat, äläkä ahnehdi koriisi koko kasvustoa. Tarkista, ettei kukissa ole ötököitä.

    3. Säilytä kukat rasiassa jääkaapissa ja käytä ne leivonnaisten ja salaattien koristeena mahdollisimman pian.