Vihreiden Tiina Elo haluaa Suomeen lisää kasviproteiinifirmoja: ”Mallia voidaan ottaa Ruotsista”
Kansanedustaja Tiina Elon mukaan Suomeen tarvitaan lisää kasvisruokainnovaatioita ja menestystarinoita.Maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen ja vihreiden kansanedustaja Tiina Elo puhui keskiviikkona järjestetyssä Ruoka Akatemia -seminaarissa ruoantuotannon siirtymisestä eläinpohjaisesta kasvispohjaiseen.
”Tulevaisuudessa kasvipohjaisten elintarvikkeiden markkina tulee kasvamaan merkittävästi niin Suomessa kuin maailmalla. Vaihtoehtoisten proteiinien arvioidaan kattavan jopa 22 prosenttia maailman proteiinimarkkinoista vuoteen 2035 mennessä, jos tätä alan kasvua edistetään”, Elo sanoi.
Elon mukaan Suomen tulisi olla tässä kehityksessä etujoukoissa.
”Mallia voidaan ottaa naapurimaa Ruotsista, jossa on jo monta menestynyttä kasviproteiinibrändiä”, Elo totesi ja jatkoi:
”Me tarvitsemme lisää Nyhtökauran ja Härkiksen kaltaisia ruokainnovaatioita, joista voi syntyä uusia suomalaisia menestystarinoita. Tällaiset menestystarinat kuitenkin vaativat usein julkista tukea ja alkuinvestointeja, jotta tuotannon edellytykset ja koko arvoketju olisi kunnossa.”
Toiseksi esimerkiksi Elo nosti Tanskan, jota hän kuvasi ”siankasvatuksen suurvallaksi”. Tanskassa kasvipohjaisten ruokien arvoketjujen kehittämiseen perustettiin kehitysrahasto, johon valtio on investoinut 168 miljoonaa euroa tämän vuosikymmenen aikana.
”Tällaista samanlaista investointipakettia alan toimijat esittivät ennen vaaleja myös Suomessa. Ja sitä myös osa hallituspuolueista ennen vaaleja kannatti. Onkin valitettavaa, ettei tätä hallitusohjelmassa mainita, eikä myöskään kasvipohjaisen tuotannon vauhdittamista,” Elo arvosteli hallitusohjelmaa.
Positiiviseksi asiakasi hallitusohjelmassa Elo mainitsi valkuaisomavaraisuuteen panostamisen valkuaiskasvien viljelyä lisäämällä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





