
Paras ravintolaelämys syntyy pienistä maisteluannoksista – Mikkelin Mikiossa tuoksuu kalakastike ja makupalat ovat rapsakoita ja raikkaita
Mikkelissä sijaitsevassa ravintola Mikiossa sovelletaan kotimaisia raaka-aineita aasialaisiin ruokiin ennakkoluulottomasti.Mikkeli
Rapeat dragon ballit kätkevät sisuksiinsa lohta ja järvikalaa. Pienin ja simppelein annos oli seesaminsiemenillä ja soijapohjaisella kastikkeella maustetut kurkut. Kevyttä ja hyvää! Kuva: Katja LamminenTilassa tuoksuu voimakkaasti kalakastike. Minulle se ei ole ongelma, sillä rakastan suolaisenmakeaa kalakastiketta. Jumputtavaa musiikkia tosin voisi hiljentää, jotta kaikki aistit eivät kuormittuisi heti kättelyssä.
Innostun kuin pikkulapsi karkkikaupassa, kun saan ruokalistan käteeni. Valittavana on lukuisia pieniä, kekseliäitä annoksia kohtuullisen hintaan. Parhaat ravintolakokemukset syntyvät paikoissa, joissa pääsee maistelemaan paljon kaikenlaista sen sijaa, että eteen kiikutettaisiin kilo pottua ja lihaa.
Mikkelissä sijaitsevassa ravintola Mikiossa sovelletaan kotimaisia raaka-aineita aasialaisiin ruokiin ennakkoluulottomasti.
Rouskuvan rapukeksin päälle annosteltu tartarliha oli erinomaista. Tilasimme runsaasti pieniä kasvisannoksia lisukkeiksi. Kuva: Katja LamminenRapea dragon ball eli lohikäärmepallo kätkee sisäänsä lohen ohella järvikalaa. Thaimaalaisessa salaatissa, johon perinteisesti raastetaan vihreää papaijaa, on porkkanaa ja nähdäksemme lanttuakin.
Rouskuvan rapukeksin päälle annosteltu tartarliha on erinomaista, kuten pieniin lättysiin tumman ja täyteläisen kastikkeen kera käärittävä Pekingin ankkakin.
Kasvislisukkeet ovat rapsakoita ja raikkaita: paahdettuja ruusukaaleja, maissia, lehtikaalia ja vaikka mitä kevyttä ja maistuvaksi maustettua.
Listalla on myös muun muassa japanilaisia ramen-keittoja, gyoza-dumplingeja ja höyrytettyjä bunisämpylöitä eri täytteillä.
Mikäli asuisin Mikkelissä, löytäisin itseni Mikiosta harva se viikko.
Mikio Kitchen & Bar, Raatihuoneenkatu 4, 50100 MikkeliArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







