Kotijärvelle ilmestynyt mysteerilautta löi ällikällä lohjalaisen Marja Tiuran: ”Ei sitä tuohon voi jättää”
Järven rannalla asuva Marja Tiura ei pääse lautan takia veneilemään. Ely-keskuksen mukaan lautta voidaan siirtää vasta elokuussa lintujen pesimäajan jälkeen.
Myrskytuulet kuljettivat viime viikonloppuna puita kasvavan lautan Hiidenveden Haudansalmelle Lohjalla. Kuva: Kuvat: Marja Tiura / Koonnut: Aatu JaakkolaLohjalaista Marja Tiuraa odotti perjantaina kotiin palatessa melkoinen yllätys. Kotirannan vieressä sijaitsevan Haudansalmen keskelle oli ilmestynyt kuin tyhjästä järven tukkiva ja puita kasvava lautta.
Lautta on todennäköisesti lähtenyt liikkeelle myrskytuulten voimasta, ja ajelehtinut Hiidenveteen kuuluvalle Haudansalmelle ylempää järveltä.
”Ei sitä tuohon voi jättää. Jos saari jää tuohon, ei vesi virtaa ja alue heinittyy. Eikä täältä pääse nyt veneellä mihinkään”, Tiura pohtii.
Hän kertoo olleensa asiasta yhteydessä Lohjan kaupunkiin ja ely-keskukseen. Tiuran ely-keskukselta saaman vastauksen mukaan turvelautta voidaan kyllä siirtää, mutta vasta lintujen 31.7. saakka jatkuvan pesimäajan jälkeen.
”Tuskinpa kukaan haluaa tuota laiturinnokkaansa.” Marja Tiura
Tiuran mielestä kyseessä ei ole tavallinen turvelautta, joka voitaisiin siirtää moottoriveneen avulla.
”Se on niin iso, ettei sitä pysty hinaamaan. Ja kenen rantaan se siirretään? Tuskinpa kukaan haluaa tuota laiturinnokkaansa.”
Haudansalmen tukkiva lautta haittaa myös alueen virkistyskäyttöä, sillä vesistö on suosittu kalastuspaikka.
”Paikka on myös kansallismaisema. Haudansalmen näkymästä on muun muassa Venny Soldan-Brofeldt maalannut taulun.”
Tiura on entinen kokoomuksen kansanedustaja, joka toimii nykyään Suomen turkiseläinten kasvattajain liiton puheenjohtajana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





