EU-komissio yhdistäisi koulu-maito- ja hedelmätuet
BRYSSEL (MT)
EU-komissio haluaa yhdistää nykyiset koulujen maito- ja hedelmäohjelmat.
Ohjelmien tarkoitus on edistää koululaisten terveellistä ruokavaliota. Koulujen maitotarjoilua on tuettu EU:ssa vuodesta 1977 lähtien, hedelmien ja vihannesten syömistä 2009 alkaen.
”Haluamme pysäyttää laskevan trendin maidon, kasvisten ja hedelmien kulutuksessa ja vahvistaa koululaisten tietoisuutta niiden terveellisyydestä”, maatalouskomissaari Dacian Ciolos¸ sanoo.
Yhdistämisellä halutaan yksinkertaistaa ohjelmien hallinnointia ja lisätä valistusta terveellisistä ruokailutottumuksista. Ohjelman budjetti on pysymässä entisellään eli noin 230 miljoonassa eurossa vuosittain.
Jäsenmaat saavat itse päättää, osallistuvatko ne ohjelmaan ja mitä tuotteita tuki koskee.
Suomi on tähän asti osallistunut ainoastaan koulumaito-ohjelmaan. Lukuvuonna 2011–2012 EU tuki suomalaiskoululaisten maitotarjoilua vajaalla neljällä miljoonalla eurolla.
NIKLAS HOLMBERG
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
