Berner haluaa nopeusrajoitetut henkilöautot nuorille – nopeusrajoitukseksi kaavaillaan traktorin T1-luokan mukaista 40 km/h
Ministeriö määrittelee maksiminopeuden sekä tarkemmat tekniset vaatimukset myöhemmin. Tarkoitus on muokata autot traktoreiden T1-luokkaan.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner pitää tärkeänä, että nuorille on tarjolla liikkumiseen erilaisia vaihtoehtoja. Kuva: Markku VuorikariLiikenne- ja viestintäministeriö haluaa nopeusrajoitetut henkilöautot nuorten käyttöön. Ministeriön yhtenä pyrkimyksenä on lisätä alle 18-vuotiaiden kuljettajien turvallisuutta.
Näillä näkymin nopeusrajoitetut autot voisivat ministeriön mukaan tulla teille jo ensi vuoden alussa.
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner pitää tärkeänä, että nuorille on tarjolla liikkumiseen erilaisia vaihtoehtoja.
"Keskustelu nuorten liikenneturvallisuudesta on tärkeää ja meidän tulee kaikin keinoin sitä parantaa. Pidän tärkeänä, että nuorilla on mahdollisuus liikkua sujuvasti", Berner toteaa ministeriön tiedotteessa.
Ministeriö on yhdessä Trafin kanssa selvittänyt syksyn aikana nopeudeltaan rajoitettujen henkilö-autojen käyttöönottoa. Tarkoituksena on muokata henkilöautot traktorin ajoneuvoluokkaan T1. Luokan nopeusrajoitus on 40 kilometriä tunnissa.
Ministeriö määrittelee jatkossa nopeudeltaan rajoitettujen henkilöautojen maksiminopeuden sekä tarkemmat ajoneuvoja ja nopeudenrajoittimia koskevat tekniset vaatimukset. Samoin tarkastellaan sovellettavia ajokorttivaatimuksia.
Uudistuksen myötä muutoksia tarvitaan ainakin ajoneuvolakiin ja ajokorttilakiin. Muutoksia tehdään myös asetuksiin ja Trafin määräyksiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
