Korona väistyi, ihmiset ja autot palasivat liikenteeseen, vahingot kasvoivat — näkyi LähiTapiolan korvausmenoissa
Korvauskulut kasvoivat vuonna 2022 ja varsinaisen vakuutustoiminnan kannattavuutta kuvaava riskisuhde palautui pandemian jälkeen.
Pääjohtaja Juha Koposen mukaan markkinakorot aiheuttivat viime vuonna huomattavaa epävarmuutta rahoitusmarkkinoille ja talouteen. LähiTapiola-ryhmän vakavaraisuus pysyi kuitenkin vahvana. MT:n arkistokuva. Kuva: Jarkko SirkiäLähiTapiola-ryhmän liiketulos tilivuodelta 2022 laski edellisvuodesta puoleen ja oli 194 miljoonaa euroa. LähiTapiola-ryhmän kokonaistulos oli tappiolla 470 miljoonaa euroa.
”Vuosi 2022 oli poikkeuksellinen”, aloitti LähiTapiolan pääjohtaja Juha Koponen pitkän kommenttinsa tilinpäätöstiedotteessa.
LähiTapiolan maksutulo vahinkoensivakuutuksessa oli 1 308 miljoonaa euroa, kasvua edellisvuodesta 3,2 prosenttia.
Maksutulo henkivakuutuksessa puolestaan laski yli 10 prosenttia ja oli 429 miljoonaa euroa.
Hallinnoidut varoja LähiTapiolan varainhoidossa oli bruttona 26,5 miljardia euroa.
Asiakashyvityksiä ryhmä maksoi 135 miljoonaa euroa, kasvua edellisvuodesta 3,5 prosenttia.
Talouden aktiviteetin ja liikkumisen palautuminen pandemian jälkeen on kasvattanut korvausmenoja.
LähiTapiola maksoi viime vuonna vakuutuskorvauksia vahinkovakuuttamisessa 816 miljoonaa euroa. Henkivakuuttamisessa korvausmenot olivat 366 miljoonaa euroa.
”Korvausmenot ovat kasvaneet, kun aktiviteetti taloudessa ja suomalaisten liikkuminen ovat palautuneet koronapandemian vaikutusten väistyessä. Paluu tavanomaisempaan käyttäytymiseen näkyy esimerkiksi matkavakuutusten kysynnän kasvuna”, pääjohtaja Koponen selvitti korvausmenojen kasvun taustaa.
Kokonaistulokseen vaikutti sijoitusmarkkinoiden haasteellinen vuosi ja erityisesti listattujen osake- ja korkosijoitusten arvojen lasku. Sijoitustoiminnan tulos oli vuodelta 2022 negatiivinen
Vastaava kehityskulku korvausmenojen ja vahinkojen kasvussa nähtiin kilpailija OP Ryhmän viime viikolla julkistamassa tilinpäätöksessä. Korvauskulut kasvoivat, kun vahinkomäärät ovat palautuneet koronaviruspandemiaa edeltävälle tasolle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








