Luomulisää heltiää 17–19 senttiä maitolitralle
Suomalaiset maidontuottajat saavat luomumaitolitrasta vaihtelevan korvauksen. MT:n soittokierros tiloille ja meijeriyhtiöille osoitti, että meijerit maksavat luomulisää noin 17–19 senttiä litralta.
Kaikki meijerit eivät halua kertoa luomulisän suuruutta liikesalaisuuksiin vedoten. Toisaalta kaikki meijerit eivät ota edes vastaan luomumaitoa, kuten osuuskunta Satamaidon toimitusjohtaja Jarmo Oksman perustelee.
Valiolaisen osuuskunnan Pohjolan Maidon toimitusjohtaja Marko Puhto kertoo, että kerätyn luomumaidon määrä nousi melkein yhdeksän prosenttia vuodesta 2013:sta 2014:een.
Meijerille toimittaa maitoa noin 1 700 maitotilaa, joista 24 on luomussa.
Pohjolan Maidon luomulisä on tällä hetkellä 17 senttiä litralta. Maidon perushinta on valiolainen 35 senttiä.
Enemmänkin soisi kysyntää ilmaantuvan. Sen puute voi nimittäin olla este, ettei viljelijä pääse siirtymään luomuun vaikka haluaisi.
Pohjolan Maidon Puhto kertoo, että yhteydenottoja asiasta tulee maidontuottajilta silloin tällöin.
”Kysyntä ratkaisee. Tällä hetkellä ei ketään luomuun siirtyjää ole otettu, viime vuonna heitä oli muutamia.”
Hämeenlinnan osuusmeijeri on yhteistyössä Arlan kanssa. Toimitusjohtaja Risto Koski ei halua kertoa luomulisän suuruutta.
Kosken mukaan kesän aikana luomumaidolla on ollut kysyntää ja sen jalostusmäärä on kasvanut.
Kasvu ei ole tullut uusista luomutiloista, vaan meijerin nykyiset luomutuottajat ovat lisänneet omaa maidontuotantoaan.
”Kuluttajat ovat lisänneet luomutuotteidemme kulutusta,” hän kertoo.
Arlan hankintajohtaja Sami Kilpeläinen kertoo, että luomutuotteiden myynnissä ei ole pitkällä aikavälillä tapahtunut merkittävää muutosta.
”Luomumaidon käyttö on ollut tasaisessa mutta hitaassa kasvussa. Keväästä alkaen myynti ”Maitoa on myös ostettu enemmän kuin on ollut kysyntää”, hän lisää.
Arla on kasvattanut luomumaidon määrää viime vuosien aikana.
”Kokonaismaidonhankinnasta luomun osuus on nyt vajaat viisi prosenttia”, hän kertoo.
Janne Impiö
Riitta Ryynänen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
