Kuntauudistus voi lykkääntyä
Lehtitietojen mukaan hallitus ei esittelekään ensi viikolla uutta kuntauudistusta, vaan laittaa selvitysmiehet jatkamaan sen valmistelua.Torstain Helsingin Sanomien mukaan kuntauudistus lykkäytyy yli syksyn kunnallisvaalien. Hallitus aikoo nimittää 20–70 selvitysmiestä jatkamaan uudistusen valmistelua. Selvitystyö voi lehden mukaan kestää jopa vuoden.
Hallitus oli aiemmin luvannut esitellä uuden kuntakartan viimeistään helmikuussa. Lehden mukaan kuntaministeri Henna Virkkunen (kok.) ajaa edelleen isojen kuntien uudostamista. Myös kansanedustaja Petteri Orpo (kok.) kiisti Ylen Ykkösaamussa, että hallitus lykkäisi uudistusta.
Sen sijaan peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) esitteli HS:ssä kuntaliitoksille vaihtoehtoa, jossa pohjana olisi 15–20 sosiaali- ja terveysaluetta. Kokoomuksen Orpon mielestä kuntauudistusta ei voi tehdä sosiaali- ja terveysalueiden perusteella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat