Media: Venäjä kiistää väitteet gps-häirinnästä Lapissa
Venäjän mahdollisesta osallisuudesta on puhunut muun muassa pääministeri Juha Sipilä.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov sanoi toimittajille, että hänellä ei ole mitään tietoa siitä, että Venäjä olisi asiasta vastuussa.Venäjä kiistää syytöksen siitä, että se olisi tarkoituksellisesti häirinnyt Suomen gps-signaalia Naton sotaharjoituksen aikana. Asiasta kertovat ainakin uutistoimistot Interfax ja Reuters.
Venäjän presidentin Vladimir Putinin lehdistöedustaja Dmitri Peskov sanoi tänään toimittajille, että hänellä ei ole mitään tietoa siitä, että Venäjä olisi asiasta vastuussa. Peskovin mukaan Venäjää syytetään säännöllisesti milloin mistäkin, useimmiten perusteettomasti.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) arvioi eilen Ylellä Pääministerin haastattelutunnilla, että epäilty gps-häirintä Lapissa oli tarkoituksellista toimintaa. Sipilän mukaan on mahdollista, että Venäjä on ollut häiritsevä osapuoli.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
