Viro poisti neuvostotankin Narvassa, sadat muut muistomerkit saavat piakkoin lähdön – Kallas: ”Kukaan ei halua nähdä naapurimme lietsovan jännitteitä kodissamme”
Myös Latviassa poistetaan kaikki muistomerkit, jotka ylistävät Neuvostoliittoa.Viron viranomaiset ovat poistaneet tänään Neuvostoliiton aikaisen T-34-panssarivaunun jalustaltaan Narvassa, kertovat brittiläinen Guardian ja Viron yleisradio ERR.
Panssivaunu on merkittävin jäljellä olevista noin 200-400 Neuvostoliiton aikaisesta muistomerkistä.
Hallitus on luvannut poistaa ne vuoden loppuun mennessä.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on avannut yhteiskunnan haavat ja kommunistiaikakauden monumentit muistuttavat niistä, hallitus perusteli.
”Kukaan ei halua nähdä militantin ja vihamielisen naapurimme lietsovan jännitteitä kodissamme”, pääministeri Kaja Kallas sanoi tiistaina.
”Emme suo Venäjälle tilaisuutta käyttää menneisyyttä häiritäkseen rauhaa Virossa.”
Twitterissä Kallas kertoi, että muistomerkeistä on tullut kasvavien sosiaalisten jännitteiden lähde.
Vironvenäläisten pääkaupungissa Narvassa muistomerkkien poistaminen ei herättänyt kaikissa lämpimiä tunteita, Guardian kertoo.
”Panssarivaunu on murha-ase, ei muistomerkki, ja nämä samat panssarivaunut tappavat ihmisiä Ukrainan kaduilla juuri nyt”, Kallas sanoi ERR:lle elokuun alussa.
Tankki siirretään näytille Viron kansalliseen sotamuseoon lähelle Tallinnaa.
Moskova kritisoi muistomerkkien poistamista Virossa, Guardian kertoo.
”Euroopan fasismilta pelastaneiden muistomerkkien poistaminen on tietenkin järkyttävää”, Kremlin edustaja Dmitry Peskov sanoi aiemmin elokuussa.
Pronssisoturi-patsaan siirtäminen Tallinnassa vuonna 2007 johti kahden yön mellakointiin ja venäläinen mielenosoittaja kuoli. Patsas oli osa neuvostosotilaiden hautamuistomerkkiä.
Myös Latviassa poistetaan muistomerkit, jotka ylistävät Neuvostoliittoa marraskuun puoleen väliin mennessä. Laki ei koske hautausmailla sijaitsevia muistomerkkejä.
Guardian: Estonia removes Soviet-era tank monument amid Russia tensions
ERR: Kallas: Soviet monuments will be moved as soon as possible
ERR: Narva tank monument removed, en route to Viimsi war museum
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




