Lypsy hoituu automaattisesti
Yli viidennes maidosta lypsetään Suomessa robotilla. Uusista navetoista lypsyrobotti asennetaan noin 80–90 prosenttiin. Näin arvioi neuvontapäällikkö Esa Manninen Valiolta.
”Nyt on tosin havaittavissa, että perinteiset lypsyjärjestelmät eli rinnakkaisasemat ja karusellit kiinnostavat aiempaa enemmän.”
Silti lypsyrobottien määrä on kasvanut tasaisesti vuosituhannen vaihteesta. Vuonna 2012 niitä oli Suomessa melkein tuhat. Lypsyrobotillisia tiloja oli runsaat 700.
”Oletan, että robottilypsytiloja on viime vuonna tullut lisää noin 60 ja lypsyrobotteja ehkä 120”, Manninen laskee.
Lypsyrobotti maksaa Mannisen arvion mukaan noin 150 000 euroa varustuksesta riippuen. Investoinnin takaisinmaksuaika riippuu siitä, kuinka maidontuotanto lähtee sujumaan.
”Tällöin on oleellista, että korkeatuottoisia, nopealypsyisiä ja lypsyrobotille soveltuvia lehmiä on riittävästi heti navetan valmistuttua. Navetan ylitäyttö yleensä alentaa tilalta lähtevää maitomäärää”, Manninen selventää.
Yli 600 000 litraa maitoa vuodessa robotilta on jo varsin hyvä tulos. Silloin hyvä lehmäaines pitää myös ruokkia optimaalisesti.
KATJA LAMMINEN
On
oleellista,
että
korkeatuottoisia, nopea-
lypsyisiä ja lypsy-robotille soveltuvia lehmiä on riittävästi
heti
navetan
valmistuttua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat