Tulipalon riski piilee joulunvietossa
Jouluun liittyy monia paloturvallisuusriskejä. Huolellisuus kannattaa niin elävän tulen kuin sähkölaitteidenkin käytössä. Ruuanlaitto aiheuttaa sekin kuudenneksen joulukuun paloista.Joulukuussa syttyy Suomessa keskimäärin 30 paloa päivässä. Kolmen viime vuoden aikana joulukuun palojen yhteismäärä on ollut 2 794 paloa, ja niissä kuoli yhteensä 26 ihmistä, kertoo pelastusylitarkastaja Matti Virpiaro Etelä-Suomen aluehallintovirastosta.
Virpiaron mukaan 56 prosenttia joulukuun paloista on ollut rakennuspaloja tai rakennuspalovaaroja. Niistä rakennuspaloista, joiden syy tiedetään, 6 prosenttia sai alkunsa kynttilöistä.
”Kynttilää ei missään tapauksessa saa jättää yksin palamaan. Se pitää myös aina sijoittaa palamattomalle ja tukevalle alustalle turvalliseen paikkaan”, Virpiaro opastaa.
Erityisesti hän on huolissaan kynttiläasetelmista, joissa elävän tulen lähelle on sijoitettu palavaa materiaalia. Sellaisia ei pidä kotiin sommitella, hän varoittaa.
Joulukuun paloista yli kahdeksan prosenttia on nokipaloja. Vakituisissa asunnoissa nuohous on tehtävä joka vuosi ja vapaa-ajanasunnoissakin joka kolmas vuosi.
”Välttämättä nokipalossa ei ole kysymys nuohouksen laiminlyönnistä, vaan tulisijassa on saatettu polttaa materiaalia, josta piippu on nokeutunut”, Virpiaro mainitsee.
Rakennuspaloissa koneet ja sähkölaitteet aiheuttivat 30 prosenttia niistä joulukuussa sattuneista paloista, joiden syttymissyy tiedetään.
Ruuanlaitto aiheuttaa kuudenneksen joulukuun paloista.
Virpiaro varoittaa valvomatta jätetystä ruuanlaitosta. Esimerkiksi kinkkua ei ole paloturvallisuussyistä syytä jättää uuniin itsekseen paistumaan.
Kodin paloturvallisuus on pitkälti ihmisten omalla vastuulla, Virpiaro muistuttaa. Hän kehottaa pitämään palovaroittimet kunnossa ja hankkimaan kotiin vähintään sammutuspeitteen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

