Liputtaisitko lenkkimakkaralle? Lihatalo suosittelee lauantaina
Saunaseura kerää nimiä, jotta 10. kesäkuuta liputettaisiin myös saunan päivälle.
Nimikeräys haluaa Suomen liput liehumaan 10. kesäkuuta saunan ja lenkkimakkaran kunniaksi. Kuva: Säde AarlahtiSuomessa on virallisia ja vakiintuneita liputuspäiviä, mutta niiden lisäksi Suomen lipun saa vetää salkoon aina, kun katsoo sen aiheelliseksi. Tulevalle lauantaille esitetäänkin liputusta saunalle ja lenkkimakkaralle.
Kesäkuun 10. päivää on vietetty vuodesta 1986 suomalaisen saunan päivänä, mutta Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan kunniaksi kesäkuun toiselle lauantaille puuhataan myös vakiintunutta liputuspäivää. Suomen Saunaseura ja Sauna from Finland ry keräävät parhaillaan 100 000 nimeä liputusta ja kalenteripäivää toivovaan adressiin.
Vaikka tuota asemaa ei suomalaisella saunan päivällä vielä olekaan, HKScan Finlandin markkinointipäällikkö Arja Westman toivoo kaikkien saunan ja makkaran ystävien nostavan lauantaina 10. kesäkuuta Suomen lipun salkoon.
"Sauna ja makkara kuuluvat tiiviisti yhteen ja ovat tärkeä osa suomalaisuutta."
HK:n makkaroista Sininen Lenkki on 54-vuotias ja sitä on syöty vuodesta 1963, Campingia vuodesta 1967 ja Kabanossia vuodesta 1976. Nyt trendinä ovat Westmanin mukaan artesaanimakkarat eli käsintehdyt, mausteiset ja karkeampirakenteiset makkarat.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
