MT-gallup: 40 prosenttia suomalaisista kannattaa 6 miljardin sopeutusta – menojen leikkaukset veronkorotuksia reippaasti suositumpia
Budjettipäällikkö Mika Niemelä: Suomi todennäköisesti velkaantuu yhä, vaikka yhdeksän miljardin sopeutus tehtäisiin.
Hallitusneuvotteluissa päätetään tulevien vuosien talouslinjasta. Suomalaisille eivät veronkorotukset maistu, joten menosäästöjä sekä rakenteellisia ratkaisuja pitää etsiä sitäkin enemmän. Kuva: Sanne KatainenMenopuolen leikkaaminen on suomalaisten mielestä huomattavasti parempi keino tasapainottaa valtiontaloutta kuin verotuksen kiristäminen.
Verojen korottamisen kannalla oli Maaseudun Tulevaisuuden kyselyssä karkeasti vain noin viidennes vastaajista, kun kulujen karsintaa suosi ensisijaisena keinona noin 60 prosenttia vastaajista.
”Kyllähän tuloksista sellaisen kuvan saa, että verot eivät oikein maistu. Ja mitä vanhempiin ikäluokkiin mennään, ajatellaan ehkä että tässä on oma osuus jo tehty, eikä ainakaan lisää tarvita, joten menojen leikkauksia suositaan”, valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä tulkitsee.
”Neljä kymmenestä vastaajasta on tässä gallupissa kuuden miljardin sopeutuksen kannalla. Olisi mielenkiintoista myös tietää, mitä he, jotka eivät ottaneet kantaa tai ovat eri mieltä, ajattelevat. Sellaisiakin puheenvuoroja on nimittäin kuulunut, että kuusi miljardia on liian vähän”, hän muistuttaa.
Uutta hallitusta rakentava Petteri Orpo (kok.) on koko kevään ajan toistellut, että Suomi tarvitsee seuraavalla nelivuotiskaudella kuuden ja sitä seuraavalla kolmen miljardin euron taloussopeutukset. Luvut tulevat suoraan valtiovarainministeriön papereista.
Laskelmat ovat saaneet osakseen myös kritiikkiä politikoinnista.
”Emme me sellaiseen ole mielestäni syyllistyneet kuin ehkä jotkut, että kun huutaa sata, niin voi saada kymmenen ja sitten tyydytään siihen. Suomi todennäköisesti velkaantuu edelleen, vaikka 6+3-miljardin sopeutus tehtäisiin, mutta velkasuhde saadaan vakiintumaan. Toki muuttujia on paljon, ja riippuu muun muassa rakenneuudistuksista ja talouden suhdanteista, mikä lopullinen totuus on”, Niemelä vastaa.
Samalla Niemelä viittaa siihen, että Suomen talous oli hyvässä vauhdissa viimeksi vuosina 2004–2008. Sittemmin valtio on velkaantunut Valtiokonttorin lukujen mukaan karkeasti 87 miljardia euroa lisää.
Valtiontalouden tasapainottaminen ensisijaisesti verotusta kiristämällä saa suurimman kannatuksen nuorilta miehiltä (27, 2 prosenttia). Yli 65-vuotiaista miehistä veronkorotuksia kannattaa enää 13,1 prosenttia vastaajista.
Naisilla vastaava veroinnostuksen lasku on hieman loivempi.
Menojen leikkauksia kannattivat eniten yli 65-vuotiaat miehet (73,2 prosenttia). Naisilta kannatusta kulukuriin tuli melko tasaisesti, mutta jonkin verran miehiä vähemmän (47,2 - 60 prosenttia).
Kyselyn toteutti Kantar Agri Maaseudun Tulevaisuuden toimeksiannosta. Kyselyyn vastasi 1 137 suomalaista 14.–19. huhtikuuta. Kyselyn virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa. Osaotosten tulokset ovat suuntaa antavia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






