
Raakaöljyn hinta noussut vuodessa yli 50 prosenttia
Kevyen polttoöljyn ja bensiinin hinnat eivät ole nousseet vielä yhtä rajusti.
"Firma maksaa bensat, mutta kun summia katselee, niin koko ajan ne nousevat ja kyllähän se kalliilta tuntuu", sanoi perjantaina Helsingissä autoaan tankannut Toni Lindevall. Tankkauksessa auttoi Jere Palhokumpu. Kuva: Hanna LinnoveRaakaöljyn hinta on noussut viime viikkoina roimaa tahtia ja Pohjanmeren Brent-laadun hinta on jo ylittänyt 85 dollaria tynnyriltä. Hinta oli yhtä korkealla viimeksi marraskuussa 2014, neljä vuotta sitten.
Vuodessa hinta on noussut 57 dollarista 88 dollariin eli 54 prosenttia.
Pääasiassa hintaa nostaa kysynnän kasvu yli tarjonnan. Tuorein nousun syy on Yhdysvaltojen pakotteet Irania kohtaan, mikä vähentää maan öljytarjontaa, Bloomberg arvioi. Pakotteet ovat tulossa voimaan marraskuun alussa.
Toinen suuri syy nousuun on Venezuelan tilanne. Maa on ankarassa talousahdingossa ja sekasorrossa eikä ole pystynyt pitämään öljyntuotantoaan entisellään.
Vaikka Venäjä ja Saudi-Arabia ovat lisäämässä öljyn tarjontaa, se ei markkinoiden arvion mukaan riitä korvaamaan markkinoilta poistunutta tuotantoa. Venäjä on arvioinut öljyn hinnan kohoavan lähiaikoina jopa sataan dollariin tynnyriltä.
Bloombergin asiantuntijan mukaan öljymarkkinoilla on nyt buumi, jossa kaikki tekevät rahaa, tuottajat, kauppiaat, jalostamot eli kaikki muut paitsi Iran ja Venezuela.
Suomessa kevyen polttoöljyn hinta nousi pian lopetettavan Öljy- ja biopolttoaineala ry:n seurannan mukaan 1,04 euroon litralta syyskuun puolivälissä. Elokuusta nousua on vain sentti, mutta vuoden takaiseen öljyn hintaan verrattuna nousua on kertynyt 16 senttiä litralta eli lähes 20 prosenttia.
Kun maataloudessa arvioidaan kuluvan neljäsataa miljoonaa litraa kevyttä polttoöljyä vuodessa, maatilojen öljylasku vuodessa nousee 40–50 miljoonaa euroa, mikäli hinta pysyy yhtä korkeana koko vuoden ajan.
Nyt öljyn hinta on pysynyt yli euron litralta toukokuusta lähtien.
Pitkällä tähtäimellä polttoöljy ja bensiini seuraavat raakaöljyn hintaa eli nousua on odotettavissa. Perjantaina esimerkiksi Nesteen kesälaadun hinta oli Etelä-Suomessa kotiin toimitettuna 1,07 euroa litralta.
95-bensiinin hinta oli Öljy- ja bioalan mukaan syyskuun puolivälissä 1,58 euroa litralta, kun vuosi sitten se oli 1,45 euroa eli hinta oli noussut alle 10 prosenttia.
Dieselin hinta oli 1,40 euroa litralta, vuodessa se oli noussut 13 senttiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

