Mäntsälä korvaa venäläisen tietokonesalin lämmön pellettilaitoksella ‒ maakaasun tilalle tulossa hakelaitos tai lämpöakku
Entisen Yandexin toiminta on loppumassa, koska sille ei myydä sähköä.
Yandexin nimikyltti Mäntsälässä on otettu alas ja yhtiön toiminta voi loppua siihen, ettei sille myydä sähköä. Kuva on marraskuulta 2017 Kuva: Markku VuorikariMäntsälän seudulla toimiva energiayhtiö Nivos rakentaa viiden megawatin tehoisen puupellettilämpölaitoksen, jolla korvataan aiemmin Yandexin nimellä toimineen venäläisyrityksen tietokonesalin tuottama hukkalämpö, Nivoksen toimitusjohtaja Marko Ahl kertoo.
Pellettilaitos valmistuu ensi syksynä.
Venäläisen Yandexin toiminta on vaikeuksissa, koska se ei ole saanut ostettua sähköä Suomesta. Toistaiseksi osa tietokoneista on pyörinyt dieselgeneraattorien avulla. Jos yhtiö ei saa tehtyö sähkösopimusta, sen toiminta todennäkäisesti loppuu.
Esimerkiksi Nivos ei aio myydä Yandexille sähköä, Ahl kertoo.
Yandexin tuottaman hukkalämpö korvataan toistaiseksi maa- ja biokaasulla sekä öljyllä. Jatkossa Nivos aikoo päästä fossiilisista eroon investoimalla joko haketta käyttävään biolämpölaitokseen, lämpöpumppuihin tai vesilämpöakkuun, jonka lämmittämisessä hyödynnetään sähkön hinnan vaihtelua.
”Näistä rakennetaan joku, mutta ei kaikkia”, Ahl sanoo. Päätös asiasta on tulossa jo kesäkuussa.
Vesiakku tulisi maanpäälliseen säiliöön, luolia ei Mäntsälässä ole käytettävissä.
Kaksi miljoonaa euroa maksavalla pellettilaitoksella tuotetaan kolmannes Mäntsälän kaukolämmöstä. Laitoksen rakentaa orimattilalainen HansHeat. ”Alun perin sillä piti korvata kaasua ja öljyä, mutta nyt se korvaa hukkalämmön”, Ahl toteaa.
Pellettilaitoksella pystytään alentamaan kaukolämmön hintaa nykyisestä, sillä pellettienergia on halvempaa kuin kaasulla tai öljyllä tuotettu.
Ahlin mukaan on suuri riski, että venäläisen maakaasun tulo kaasuverkkoon loppuu toukokuussa, jos kaasumaksuista ei päästä yksimielisyyteen. Kaasua tulee silti edelleen Viron-putkea pitkin Liettuan nesteyteyn maakaasun (lng) sataman kautta tai Haminan lng-sataman kautta. ”Kaasun hinta voi kuitenkin olla varsin korkea ensi talvena”, Ahl arvelee.
Mäntsälän energiarintamalla tapahtuu paljon, sillä kunnassa sijaitseva Nivoksen osittain omistama Mäntsälän Biovoima on yrityssaneerauksessa.
Mäntsälä on myös osakkaana Fennovoimassa, joka juuri irtisanoi ydinvoimalasopimuksen venäläisen Rosatomin Raos Projectin kanssa.
Ahlin mukaan Mäntsälä on sijoittanut Fennovoimaan kuusi miljoonaa euroa. ”On mahdollista, että summa alaskirjataan eli jää kunnan tappioksi.”
Mäntsälän Biovoima on Watrec Oy:n ja Nivos-konsernin omistama yhteisyritys, joka valmistaa biokaasua ja lannoitteita.
Ahlin mukaan Biovoima olisi hyvässä iskussa toiminnallisesti, mutta sen toiminta on vaikeuksissa, koska yrityssaneerauksessa olevalle firmalle ei uskalleta toimittaa biojätettä riittävästi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



