Ruotsin Lapissa kylmintä 25 vuoteen – pakkasta 43,6 astetta
Erittäin kylmän sään ennustetaan jatkuvan Ruotsissa viikon loppupuolelle saakka.Ruotsin Lapissa Kvikkjokk-Årrenjarkassa mitattiin viime yönä 43,6 celsiusasteen pakkaslukemat. Ruotsin ilmatieteen laitoksen SMHI:n mukaan yhtä kylmää ei ole alueella ollut 25 vuoteen.
SMHI:n mukaan viime yön lämpötila oli alhaisin, joka on mitattu Kvikkjokk-Årrenjarkan havaintoasemalla sitten vuoden 1888.
Erittäin kylmän sään ennustetaan jatkuvan Ruotsissa viikon loppupuolelle saakka.
Siinä missä paukkupakkaset kurittavat Ruotsin pohjoisosaa, on etelämmässä luvassa muunlaisia vaikeita talvikelejä. Esimerkiksi osiin Götanmaata, Blekingeä ja Skånea ennustetaan myöhemmin tänään voimakkaita tuulia ja jopa 20–30 senttimetrin lumikertymiä.
Voimakas lumentulo on jo aiheuttanut runsaasti liikenneongelmia myös Tanskassa ja Etelä-Norjassa. Norjassa viranomaiset ovat kehottaneet ihmisiä jäämään kotiin töihin, ja esimerkiksi Agderin alueella useat koulut ovat pysyneet kiinni.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





