Metsäsäätiö kaipaa uusia avauksia – tänä vuonna jaossa noin kaksi miljoonaa euroa
Säätiö kohdentaa apurahoja nuorisoon ja vaikuttajiin.Metsäsäätiön syksyn apurahahaku käynnistyy syyskuussa. Säätiö kaipaa uusia avauksia etenkin nuorison metsäkasvatukseen liittyen.
Metsäsäätiö painottaa apurahoissaan lasten ja nuorten metsäkasvatukseen, vaikuttajaviestintään sekä metsäelinkeinoon liittyvään tutkimukseen kohdistuvia hankkeita.
Koululaisten osalta Metsäsäätiö tukee hankkeita, jotka vahvistavat metsien käytön tuntemusta sekä metsätietoja ja -taitoja. Tähän liittyen Metsäsäätiö kaipaa uusia avauksia ja yhteistyömuotoja.
Metsäsäätiön mukaan koululaisten vahva metsäsuhde tuo kyvykkäitä osaajia tulevaisuuden työmarkkinoille. Se myös edistää koululaisten hyvinvointia ja on merkityksellistä metsäelinkeinon tulevaisuuden ja laajemminkin yhteiskunnan kannalta.
Metsäsäätiö kannustaa myös metsien käytöstä käytävää vuoropuhelua ja tuo esiin metsiin liittyviä elinkeinoja ja niiden vaikutuksia yhteiskuntaan. Viestintähankkeet, joiden kohderyhmänä ovat päättäjät ja vaikuttajat, tukevat Metsäsäätiön tarkoitusta ja tavoitteita.
Syksyn hakukierroksen tutkimusteemoiksi Metsäsäätiö nostaa metsäalan häiriönsietokykyyn, ekologiseen kestävyyteen sekä metsätalouden ja puuta jalostavan teollisuuden arvonluontiin ja kilpailukykyyn liittyvät hankkeet.
Metsäsäätiö muistuttaa, että tuettavien hankkeiden on oltava yleishyödyllisiä. Mikään yksittäinen yritys tai maanomistaja ei voi saada niistä suoraa taloudellista hyötyä.
Metsäsäätiön apurahapotti on noin 2 miljoonaa euroa vuodessa. Tänä vuonna siitä on jo jaettu 600 000 euroa.
Säätiö kerää lahjoituksia metsänomistajilta ja puuta ostavilta tahoilta puukauppojen yhteydessä kerättävästä Metsäsäätiömaksusta.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








