Kempeleläispäiväkoti Halinaperot tekee omat pöperöt
Yksityinen päiväkoti Kempeleessä ei tilaa ruokaansa keskuskeittiöstä vaan kokkaa itse. Halinaperot suosii lähellä tuotettua luomuruokaa.KEMPELE (MT)
Elokuussa toimintansa aloittanut Luontopäiväkoti Halinaperot tuoksuu tuoreelle sämpylälle. Leipureina haastattelupäivänä toimivat Vanessa, Victoria, Ella ja Joanna, joilla ikää on 2–4 vuotta.
"Meillä on yksi leipomispäivä viikossa, mutta tällä viikolla olemme leiponeet melkein joka päivä, kun on käynyt vieraita", päiväkodin johtaja Jenny Juvani kertoo.
Halinaperoissa syödään pelkästään itse tehtyä ruokaa. Valtaosa päiväkodeista tilaa ruuat keskuskeittiöistä.
"Kun ruoka on itse tehtyä, tietää, mitä lapsille tarjoaa", Juvani perustelee päätöstä.
Hänen mukaansa hävikkiä ei tule juuri lainkaan, sillä henkilökunta tietää, kuinka paljon kukin syö.
Pääruuat valmistaa keittäjä Sirpa Vaittinen päiväkodin omassa valmistuskeittiössä, johon lapsilla ei ole pääsyä. Lapset leipovat apukeittiössä.
Melkein kaikki luomua
Päiväkodin ruokahankinnoissa suositaan luomua ja lähiruokaa.
"Pääpaino on luomussa", Juvani sanoo.
Lähialueilta saa ainakin perunaa, porkkanaa, kauden kasviksia ja maitoa. Lihat ja jauhot Juvani tilaa pääasiassa Helsingin luomutukusta.
"Käytämme muun muassa muhoslaisen Viskaalin tuotteita", hän kertoo.
Lihan kotimaisuudesta Juvani ei tingi, vaikka kotimaista luomua ei aina löytyisikään.
Halinaperoissa saa päivähoitoa nyt 18 lasta. Paikkoja olisi 70:lle.
Utajärveläistä lähiperunaa kuluu nyt 15 kiloa viikossa. Jos talo olisi täynnä, perunaa kuluisi 50 kiloa viikossa, Juvani kertoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

