Maailman ruokapäivä muistuttaa kouluruuan tärkeydestä
Tänään vietettävä Maailman ruokapäivä muistuttaa, että kouluruokailu on monille lapsille päivän ainoa ateria erityisesti kehittyvissä maissa.Kun koronaviruspandemia sulki monissa maissa koulut, jäi arviolta 370 miljoonaa lasta vaille päivittäistä kouluruokaa. Tämän lisäksi köyhimmissä maissa 73 miljoonaa lasta oli jo ennen pandemiaa vailla kouluruokailua.
YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO:n perustamisen vuosipäivänä vietettävän ruokapäivän teema on tänä vuonna nostaa esiin yhteisiä toimia, joilla maailman ruokajärjestelmistä voi rakentaa entistä kestävämpiä ja tehokkaampia. Kouluruokailu on yksi tällaisista toimista.
Suomea pidetään kouluruokailun mallimaana. Niinpä Suomen kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari on nimetty Maailman ruokaohjelman kouluruokalähettilääksi. Hänen tehtävänsä on edistää kouluruokailun tunnettuutta ja rahoitusta maailmalla.
FAO:n tilastojen mukaan lähes 40 prosentilla maailman väestöstä ei ole varaa terveelliseen ravintoon. Silti samaan aikaan jopa kolmasosa kaikesta ruuasta päätyy hävikkiin ja noin joka viides ihminen kärsii ylipainosta.
Vaikka suurin osa maailman ihmisistä asuu kaupungeissa, niin maatalous ja ruuantuotanto työllistävät enemmän ihmisiä kuin mikään muu tuotannonala. Peräti kolmasosan kaikesta ruuasta tuottavat pienviljelijät.
Maailman ruokapäivänä muistutetaankin, että ruokajärjestelmien uudistaminen on avainasemassa usean YK:n kestävän kehityksen tavoitteen saavuttamiseksi sekä ilmastonmuutoksen torjunnassa ja siihen sopeutumisessa.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


