Fazer pienentää suklaalevyjensä kokoa: Näin paljon sinisestä leikataan
Fazer on ilmoittanut pienentävänsä suosikkisuklaalevyjensä kokoa.Fazer kertoo tiedotteessaan pienentävänsä suosittujen suklaalevyjensä kokoa. Aiempi koko on ollut 200 grammaa, josta nipistetään pois 20 grammaa.
Perinteisen maitosuklaan lisäksi myös muut suklaalevyt pienentyvät.
”Syksyn aikana Karl Fazer Maitosuklaa, Karl Fazer Tumma suklaa, Karl Fazer Vaalea maitosuklaa, Karl Fazer Avec ja Fazer Taloussuklaa siirtyvät 180 g kokoluokkaan”, Fazerin tiedotteessa kerrotaan.
Fazer ei ole ainut suklaavalmistaja, joka on laskenut suklaalevyjensä kokoa. Yksi levykokoa pienentäneistä jättiyhtiöistä on Marabou, joka ilmoitti asiasta viime keväänä.
Syynä pienennyksiin olivat Maraboun mukaan kohonneet kustannukset. Kaakaoteollisuus on kamppaillut jo pitkään ilmastonmuutoksen ja sään ääriolosuhteiden kanssa.
”Olemme jo pitkään havainneet merkittävää kustannusten nousua koko toimitusketjussamme. Keskeisten raaka-aineiden hinnat ovat kohonneet ennätyskorkeiksi, ja myös energia-, pakkaus- ja kuljetuskustannukset ovat pysyneet korkealla tasolla”, Mondelez Finland Oy:n toimitusjohtaja Niklas Lilius kertoi huhtikuussa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




