Ruis-puolukkaherkku
Ruis-puolukkaherkku on saanut ideansa savolaisesta rättänästä eli mustikkakukosta. Se on lasista tarjottava annos, johon taikinamurut paahdetaan nopeasti uunissa ja puolukat käytetään tuoreina.
Lasissa tarjottava ruis-puolukkaherkku on lähes naurettavan helppo ja nopea tehdä. Kuva: Sanne KatainenRuis-puolukkaherkku
4 annosta
Ainekset
- 100 g voita
- 2 dl ruisjauhoja
- ½ tl leivinjauhetta
- ½ dl sokeria
- 2 dl puolukoita
- ½ prk (à 2 dl) vaahtoutuvaa vaniljakastiketta
Valmistusohje
Sulata voi ja anna hetki jäähtyä. Mittaa kuivat aineet kulhoon ja sekoita joukkoon voi.
Nypi taikina murusiksi leivinpaperin päälle pellille. Kypsennä 200-asteisessa uunissa noin 10 minuuttia tai kunnes taikina on saanut hiukan väriä. Anna jäähtyä.
Leikkaa jäähtynyt ruistaikina veitsellä muruiksi. Jaa murut laseihin ja mittaa päälle tuoreet puolukat. Viimeistele vaahdoksi vatkatulla vaniljakastikkeella. Tarjoa heti.
Vinkki: Voit käyttää myös pakastepuolukoita tai muita tuoreita tai pakastettuja kotimaisia marjoja. Halutessasi voit vaihtaa vaniljakastikkeen vaniljajäätelöön.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
