PÄIVÄN KYSYMYS Suosi kotimaista, myy ulkomaista?
Kesko on mukana Sinivalkoinen
jalanjälki –kampanjassa, jonka päätavoitteena on lisätä suomalaisten tuotteiden myyntiä. Viime viikon lopussa K-supermarkettien Superpäivillä myytiin puolalaista tomaattia halpamyyntihintaan 0,69 euroa kilolta.
Kuinka tällainen polkumyynti on linjassa kotimaisuuskampanjan kanssa, Keskon hedelmien ja vihannesten ostojohtaja Kenneth Forsman? Suosi suomalaista – myy ulkomaista?
Suosimme valikoimissa suomalaisia tuotteita aina, kun se saatavuuden puolesta on mahdollista. Tähän vuodenaikaan Keskon tomaattivalikoimasta lähes 90 prosenttia on suomalaista. K-kaupoissa on tarjolla runsaasti myös paikallisten tomaatinviljelijöiden lähituotteita.
Olemme jopa kyenneet toteuttamaan valtakunnallisia kampanjoita suomalaisilla erikoistomaateilla ja näin kasvattamaan entisestään kuluttajien tietoisuutta maistuvista suomalaisista uutuuksista.
K-ruokakaupat myyvät kotimaista tomaattia ympäri vuoden, mutta valikoimaa täydennetään ulkomaisilla tuotteilla. Suomalaiset kuluttajat ovat valmiita maksamaan kotimaisesta tomaatista ulkomaista enemmän, koska he arvostavat kotimaisuutta, valikoimaa ja makua. Osalle kuluttajista hinta on kuitenkin tärkeä tekijä ostopäätöksessä ja pyrimme palvelemaan heitäkin.
Tiedustelemme aina ensin suomalaisten tavarantoimittajien halukkuutta kampanjointiin. Kesällä suomalaisen tomaatin saatavuuden ollessa erinomainen kampanjointi olikin erittäin aktiivista. Nyt mennään kuitenkin jo kohti pääsatokauden loppua ja suomalaisen tomaatin tuotantomäärät ovat laskussa.
Hanna Lensu
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
