Lompakkoa ja luontoa säästävä ruokahävikkilaskuri käyttöön kotitaloustunneille
Laskurilla tahdotaan opettaa nuoria ymmärtämään ja torjumaan kotitalouksissa syntyvää ruokahävikkiä. Nelihenkinen perhe voisi säästää vuodessa satoja euroja karsimalla hävikkiä.
Ruokahävikkiä syntyy kaikissa ruokaketjun osissa pellolta pöytään. EU on ottanut tavoitteeksi koko ketjun hävikin puolittamisen vuoteen 2030 mennessä. Kuva: Jaana KankaanpääPauligin ja Luonnonvarakeskuksen (Luke) kehittämä ruokahävikkilaskuri otetaan käyttöön peruskoulun kotitalousopetukseen. Opetuksen tueksi on tarjolla myös materiaalipaketti ruokahävikin vähentämiseksi. Tarkoituksena on kannustaa nuoria vähentämään omaa ja koko perheen ruokahävikkiä.
Kotitalouksien ruokahävikki on Suomessa noin 120 miljoonaa kiloa vuodessa, eli noin kolmannes kaikesta Suomessa syntyvästä ruokahävikistä. Henkilöä kohti ruokahävikin määrä on vuosittain noin 26 kiloa.
YK:n maatalousjärjestön FAO:n maltillistenkin arvioiden mukaan noin kolmannes kaikesta maailmassa tuotetusta ruuasta päätyy hävikkiin.
Suomessa ruokahävikin keskimääräinen hintalappu on vuosittain 85 euroa. Hukkaamalla vähemmän ruokaa nelihenkinen perhe voisi säätää vuodessa 340 euroa. Jätteeksi päätyvä ruoka on myös merkittävä päästölähde. Jos ruokahävikki olisi valtio, sillä olisi maailman kolmanneksi suurin hiilijalanjälki.
Esimerkiksi EU on asettanut tavoitteeksi ruokahävikin määrän puolittamisen kaikissa ruokaketjun osissa vuoteen 2030 mennessä.
Kotitalouksissa ruokahävikin vähentäminen on kuitenkin hankalaa, jos hävikin syistä ja määrästä ei ole tarkkaa käsitystä.
”Kotitaloustunnit tarjoavat monelle nuorelle ensikosketuksen tärkeisiin arjen taitoihin ja opetuksen tarkoitus on tukea oppilaiden kasvua vastuullisiksi kuluttajiksi. Ruokahävikin hahmottaminen ja sen vähentäminen voi tuntua vaikealta ja siksi olemme kehittäneet havainnollistavia työkaluja avoimesti kaikkien suomalaisten käyttöön”, Pauligin viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Kaisa Lipponen kertoo tiedotteessa.
Kotitalouksien käyttöön suunnattu laskuri julkaistiin vuosi sitten. Ilmestymisensä jälkeen sitä on kokeillut yli 56 000 ihmistä. Laskurin lisäksi kouluille on tarjolla myös oppimateriaaleja ruokahävikin vähentämisen tavoista. Pauligin tiedotteen mukaan moni koulu on jo ilmaissut kiinnostuksensa hävikkilaskurin ja materiaalipaketin käytöstä.
”Ruokahävikkiä syntyy väistämättä kaikissa ruuantuotannon ja kulutuksen vaiheissa, mutta sen määrää pystytään vähentämään. Juurisyitä ovat muun muassa, että ruokaa ei arvosteta tarpeeksi, suomalaisten keittiötaidot ovat heikentyneet eikä suunnitelmallisuutta ole riittävästi. Siksi on tärkeää, että asiaan tartutaan mahdollisimman aikaisessa vaiheessa jo koulun penkillä. Haluamme laskurin avulla paitsi opettaa, myös innostaa uutta sukupolvea vähentämään hävikkiä omassa arjessaan”, Luonnonvarakeskuksen erikoistutkija Juha-Matti Katajajuuri sanoo tiedotteessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



