Lisää kuitua kansalle
Suomalaiset ovat johtavia rukiin kuluttajia, mutta vieläkään sitä ei syödä tarpeeksi täyttämään kuidun tarve.
Kuitua suositellaan syötäväksi 25–30 grammaa päivässä. ”Tällä hetkellä saamme keskimäärin 22 grammaa”, akatemiaprofessori Kaisa Poutanen kertoo.
”Ruisleipä on tärkein kuidun lähde.”
Suomessa kuituasiat ovat kuitenkin lähes kohdillaan, jos vertaa esimerkiksi Amerikkaan.
”Yhdysvalloissa tilanne on epätoivoinen. Ruista ei saa mistään”, kertoo professori Alice Lichtenstein Tuftsin yliopistosta.
Lichtenstein kertoo, että amerikkalaiset saavat keskimäärin puolet kuitusuosituksesta. Ongelma on koulutuksessa ja harhaanjohtavissa tuotenimissä.
”Kuluttaja ei saisi katsoa tuotteen nimeä vaan tulisi lukea tuotteen sisältö ja kuidun määrä.”
Maailman rukiista 94 prosenttia tuotetaan Euroopassa.
Kuitutuotteilla on vaikutusta vain, jos kuluttaja todella käyttää niitä, Poutanen huomauttaa. Riittävä kuidunsaanti voisi toteutua tuotekehityksen avulla. Valinnanvaraa perinteisen reikäleivän lisäksi löytyy jo.
”Sipsimäiset ruistuotteet ovat selvästi nousussa.” Lisäksi tuotteita on alettu yhdistellä uudella tavalla, akatemiaprofessori iloitsee. Tästä esimerkkinä ovat erilaiset marjatuotteet, joissa on ruista.
”Tuotekehittely voi tuoda yhden annoksen ruista lisää kuluttajan ruokavalioon, ja se on hyvä.”
Tärkeintä ruokatottumuksissa on kuitenkin se, että kokonaisuus on kunnossa. ”Kuitu epäterveellisemmän ruuan lisänä saattaa auttaa, mutta tärkeintä on mitä rukiin avulla korvataan”, Poutanen sanoo.
”Esimerkiksi kahvin kanssa harvoin tarjotaan ruistuotteita.” Pullaa sen sijaan löytyy lähes aina.
TUULA LEHTONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
