Maan hoidosta kaikki lähtee
Viljelymaan rakenteesta huolehtiminen on sekä maatalouden että ympäristön kannalta ratkaisevan tärkeää.Mitä siitäkin tuli, kun ympäristöjärjestöt kutsuivat perjantaina Helsingissä maatalousihmisiä keskustelemaan EU:n vihertyvästä maatalouspolitiikasta?
Siitä tuli asioihin keskittyvä keskustelu, jossa löytyi paljon yhteisiä tavoitteita.
Suomi vihertää jo
Ympäristöjärjestöjen tavoite on, että EU:n maatalouspolitiikkaa oikeasti viherrytetään. Ympäristöväki uskoo Suomen pääsevän siinä vähemmällä kuin Keski-Euroopan, koska moni asia on Suomessa jos ei kunnossa niin paremmin.
”Komission esitystä ei saa vesittää, mieluummin pitää tehdä enemmän”, Hannele Ahponen Suomen luonnonsuojeluliitosta sanoi.
Erityisen tärkeää Ahposen mukaan on ekologinen ala. Irina Herzon Bird Life Suomesta muistutti sen ylläpitävän pölyttäjiä, jotka ovat monien kasvien sadoille välttämättömiä.
Jos ekologiseksi alaksi kelpaa muukin kuin hyvä peltomaa, tavoite sopi myös MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietolalle .
Ravinteet talteen
Ympäristöjärjestöt haluavat kohdentaa ympäristötuen sinne, missä siitä on vesiensuojelun kannalta suurin hyöty.
Pietolan mielestä on tärkeää pitää mahdollisimman moni viljelijä mukana ympäristöohjelmassa. Ympäristöjärjestöillekin sopii, että olisi kaikille pohjaosa, jonka lisäksi tukea kohdennetaan.
Lannan hyötykäyttö ja ravinteiden kierrätys ovat keskeisiä keinoja ympäristöjärjestöille.
Niin myös viljelijöille, Pietola muistutti. ”Lannoitteet ovat kalliita. Ei kukaan halua heittää ravinteita hukkaan.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

