Monella suomalaisella on lievä jodinpuutos
Muuttuneet ruokailutottumukset ovat johtaneet siihen, että monella aikuisella on nykyisin lievä jodin puutos. Suomalaisten jodiarvoja on verrattu maailman terveysjärjestön WHO:n tavoitearvoihin.
Jodi on välttämätön hivenaine, jonka puutos voi aiheuttaa kilpirauhasen suurentumisen sekä häiritä kasvua ja kehitystä.
Suomessa on lisätty viime vuosisadan puolivälistä alkaen suolaan jodia, koska sen saanti maaperästä tai vedestä ei riitä. Tämän ansiosta jodin puutoksesta aiheutuva struuma hävisi lähes kokonaan.
Nyt ruokaa tehdään yhä vähemmän kotona eikä teollinen ruoka yleensä sisällä jodia. Tämän lisäksi erilaiset erikoissuolat ovat korvanneet jodioidun suolan kotikäytössä. Maito on nykyään tärkein jodin lähde.
”Jodi kuuluu niihin ravintoaineisiin joita ei pidä saada liikaa. Runsaasti jodia sisältävien lisäravinteiden ja levävalmisteiden käyttö ei siksi ole suositeltavaa. Myöskään suolan käytön lisäämistä ei voi suositella”, muistuttaa erikoistutkija Iris Erlund THL:stä.
Erlundin mukaan helpoiten jodin saantia voitaisiin parantaa lisäämällä sitä johonkin yleisesti käytettävään elintarvikkeeseen.
”Tanskassa asia on ratkaistu lisäämällä jodia leivässä käytettävään suolaan”, Erlund sanoo.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
