MTK lähtee Finnpulp Oy:n osakkaaksi
Sellutehtaan osakkaaksi lähteminen osoittaa MTK:n luottamusta biotalouden kasvuun.
Juha Marttila valittiin maanantaina pohjoismaisten tuottajajärjestöjen yhteistyöryhmän johtoon kahdeksi vuodeksi. Kuva: Kari SalonenFinnpulp Oy valmistelee Kuopioon 1,4 miljardin euron tehdasinvestointia havusellun ja muiden biotuotteiden tuotantoon. MTK:n ja kahden suomalaisen teollisen sijoittajan mukaantulo vahvistaa Finnpulp Oy:n hanketta, joka on Suomen historian suurin biotalousinvestointi.
"Päätöksemme taustalla on vahva luottamus biotalouden kasvuun ja Suomen metsäalan kilpailukykyyn", sanoo MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.
"Maailma tarvitsee selvästi enemmän uusiutuvista luonnonvaroista kestävästi valmistettuja tuotteita. Tässä vallankumouksessa haluamme olla mukana", Marttila toteaa.
MTK:n mukaan puuta on paljon reservissä, metsät kasvavat ennätystahtia ja alan osaaminen on Suomessa maailman kärkeä. Uudet investoinnit puuta käyttävään teollisuuteen kannustavat hyvään metsänhoitoon, tuovat työtä suomalaisille ja edistävät ilmastonmuutoksen torjuntaa.
"Puumarkkinoiden toimintaa on viime vuosina kehitetty määrätietoisesti. Sadattuhannet metsänomistajat ovat vastanneet haasteeseen ja markkinoilla on merkittävä puun ylitarjontatilanne. Uuden tehtaan puuhuolto ei siten ole ongelma", Marttila sanoo.
MTK uskoo, että uusi hallitus valmistelee selkeän ohjelman puumarkkinoiden varmistamiseksi myös tulevaisuutta ajatellen.
"Kun metsänomistajien sukupolvenvaihdoksia edistetään ja metsätilojen koko kasvaa maltillisesti, saadaan markkinoille lisää puuta Finnpulpin tehtaan tarvitsema määrä", Marttila sanoo.
MTK sijoittaa Finnpulp Oy:n osakepääomaan 500 000 euroa. MTK tekee päätökset lisäsijoituksista yhtiöön myöhemmin.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


