Suomen ravintorikkain marja alkaa näyttää kypsältä mutta sitä ei vielä kannata poimia ‒ oletko kuullut tämän väitteen tyrnin terveellisyydestä?
Tyrni viihtyy karussakin maaperässä juuristonsa bakteerien ansiosta.
Tyrnipensaat ovat piikkisiä ja tiheitä, joten marjojen keruu voi olla hankalaa. Kuva: Sanne KatainenRannoilla luonnonvaraisena esiintyvä tyrni on ravintorikkain luonnonvaraisista marjoistamme, Arktiset Aromit Ry:n sivuilla kerrotaan. Tyrnin marjat alkavat jo kypsyä, mutta Arktiset Aromit suosittaa niiden keruun aloittamista vasta lokakuussa. Silloin ne ovat mahdollisimman kypsiä ja irtoavat helposti kannastaan. Marjat kerätään mieluiten ensimmäisten pakkasten jälkeen.
Tyrnimarjan energiapitoisuus on suurempi kuin muilla marjoilla eli 57 kilokaloria sadassa grammassa. Marjalihassa ja etenkin siemenissä on öljyä, joka koostuu pääasiassa kerta- ja monityydyttymättömistä rasvahapoista.
Moni on kuullut tyrnistä väitteen, että yksi tyrnin marja sisältää tarpeeksi C-vitamiinia päivän tarpeiksi. Marjassa onkin runsaasti C- ja E-vitamiineja.
Yksi marja ei kuitenkaan Arktisten Aromien mukaan päivää kohti riitä, vaan suositellun 75 milligramman C-vitamiiniannoksen saa vajaasta desilitrasta tyrniä. Myös toinen oranssi kaunotar, lakka, sisältää paljon C-vitamiinia. Sitä on kuitenkin syötävä reilu desi päivittäisen annoksen saamiseksi.
Tyrnipensaat ovat piikkisiä ja tiheitä, joten marjojen keruu voi olla hankalaa. Lisäksi marjoista vuotava mehu on hyvin hapanta, joten se kirvelee helposti käsiin tulevissa naarmuissa.
Arktiset Aromit suosittaa luonnonvaraisen tyrnin poimimista käsin tai kopauttamalla oksia kepillä, jolloin marjat putoavat alustalle, jolta ne kerätään. Luonnonvaraisista tyrneistä ei saa poimia marjoja katkomalla tai rusentamalla oksia.
Tyrnin tunnistaa kauniista väreistään. Sen marjat ovat oranssit ja lehdet päältä vihertävänharmaat. Alapuolella väri vaihtelee hopeanharmaasta ruosteenruskeaan.
Tyrni on kasvupaikkansa suhteen vaatimaton ja viihtyy hyvin myös kotipuutarhoissa, kunhan se saa tarpeeksi aurinkoa. Tyrnin juuristossa elävä sädesieniin kuuluva bakteeri sitoo ilmakehän typpeä, joten tyrni kasvaa niukkaravinteisessakin maaperässä.
Kotipuutarhan pensaista oksia voi leikata ja nyppiä marjat sisällä, jos kädet kohmettuvat ja ilta pimenee ennen aikojaan.
Tyrnin hede- ja emikukinnot sijaitsevat tyrnillä eri yksilöissä. Tyttötyrni tuottaa marjoja, kun saa kaverikseen tyrnipojan. Kasvi on tuulipölytteinen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



